Loading...

Чи рятує від бідності відмова від покупок


Багато людей помітили, що через карантин стали витрачати менше, і поспішають поділитися цією новиною у соціальних мережах:

Об этом сообщает Компромат 2.0

«За весь минулий рік з одягу і взуття не купували взагалі нічого. Річ у тім, що останні років 10 я звик оновлювати гардероб за кордоном. А позаяк 2020-го нікуди не їздив, то нічого і не купував».

«Одяг не купувала з простої причини — нікуди носити. Працюю віддалено, ділових зустрічей і презентацій немає. А для зустрічі у зумі мені вистачає того гардероба, що є. Тому купила спортивний костюм і кросівки — на карантині мені більше і не потрібно».

«Нам пощастило, що ні я, ні чоловік у доходах не втратили, а ось витрати значно скоротилися. Ми не купуємо одяг і взуття (це нікуди носити), не оновлюємо парфуми (приблизно з тієї ж причини), вкрай рідко заправляємо машину (нема куди їздити), не ходимо у ресторани, та й взагалі складається враження, що ми стали менше їсти. Ми з чоловіком жартуємо, що ще рік карантину — і на зекономлені гроші зможемо дозволити собі навколосвітню подорож».

Усе логічно, дистанційна робота і відмова від подорожей внесли серйозні корективи у наші статті витрат. Звичайно, вони скоротилися, і ті щасливчики, що не втратили у доходах, справді помічають, що грошей у гаманцях стало трохи більше. Але чи так вже це добре? Спробуємо розібратися.

У кого є заначка, не варто сподіватися на те, що в доларах або євро вона не втратить своєї цінності — краще спробувати у щось інвестувати

Менше витрат — велика проблема

Економісти в один голос кажуть, що зниження споживання — це велика проблема для будь-якої економіки. Не дивно, що розвинені держави стимулюють своїх громадян витрачати гроші, щоб економіка працювала і зростала.

- Економіка — це складний і злагоджений механізм, функціональність якого забезпечується постійним і безперебійним обігом коштів, і споживчий попит відіграє важливу роль у цьому процесі, — зазначає економічний аналітик Петро Драханчук. — Під час епідемії сталося падіння економіки в усіх секторах, закриття багатьох бізнесів. Це призвело до того, що багато українців втратили частину доходів, їм урізали зарплати або відправили в неоплачувані відпустки, а деякі взагалі залишилися без роботи. Тому зниження споживання пов’язане, перш за все, зі зниженням доходів населення. А відкладений попит на подорожі та дозвілля у багатьох сім’ях покриває першочергові потреби через скорочення доходів або втрату роботи.

Зниження споживчого попиту загальмовує розвиток економіки, продовжує П. Драханчук. Адже всі процеси у нас взаємопов’язані. Якщо в якійсь ланці немає достатнього фінансового підживлення, система дає збій і спрацьовує принцип доміно. Не варто забувати про витрати на підвищені комунальні тарифи, додаткові витрати на лікування, а також про те, що сьогодні багато хто просто не звертається до лікарень зі своїми проблемами через відсутність грошей. Все це матиме негативний вплив як на нашу економіку, так і на життя людей. Недарма у США під час пандемії громадянам надавали пряму допомогу розміром не менше 1000 доларів.

- Справді, карантин зменшує споживання, що відображається на падінні економіки, — погоджується економіст Іван Хомич. — Але цього року після закінчення суворого карантину ми очікуємо збільшення споживання. Що стосується зекономлених грошей, то тут у кожного свій вибір. Але, думаю, у багатьох випадках це ресурс на відкладений попит. Тому, швидше за все, виросте імпорт, а після відкриття кордонів виросте туризм.

Що не витратили на відпочинок — пішло на комуналку

Варто пам’ятати, що наразі ситуація виглядає не так вже сумно, якщо вірити статистиці. Згідно з останніми статистичними даними (листопад до листопада) роздрібна торгівля за рік просіла незначно — лише на 2,1%.

Економісти пояснюють, що зараз ми спостерігаємо перерозподіл: поки в одних сферах споживання знижується, в інших — зростає.

- Наприклад, споживання непродовольчих товарів під час карантину знизилося, але при цьому зросло споживання онлайн-послуг, — каже І. Хомич. — Скажімо, 2020-го кількість передплатників айті-телебачення збільшилася у 6 разів. Тому змінюється структура споживання, відповідно, будуть змінюватися і напрямки бізнесу.

Експерт вважає, що споживання скорочується лише у традиційному для нас розумінні, а за фактом ці гроші перенаправляються на оплату послуг, які надають монополії. Через карантин влада відбирає виторг у роздрібних постачальників товарів і послуг, змушуючи громадян витратити їх на дорожчу комуналку. Уряд буде традиційно рапортувати про те, що титанічними зусиллями рятує економіку, скромно замовчуючи про докорінну зміну структури споживання.

А якщо купити валюту?

Очевидно, що зі зниженням традиційного споживання зменшують свої обороти торгівля, транспорт, логістика, виробництво. Далі — зниження доходів, закриття підприємств, безробіття, інфляція і девальвація. Отже, зекономлені гроші знецінюються, і на виході цілком може статися так, що, нічого не купивши, ви, тим не менш, залишилися без грошей.

Як відомо, звичним способом збереження заощаджень для українців є купівля доларів, але, кажуть експерти, тут теж не все просто. Валюта, включаючи долар, також досить динамічно знецінюється.

- Тим, у кого все-таки залишилися зекономлені гроші, важливо розуміти глибину змін глобальної монетарної системи, які відбулися торік, — попереджає П. Драханчук. — Наприклад, кожен третій долар було надруковано 2020 року, інші валюти не сильно відставали у цьому процесі від «американця». Це нівелює традиційну цінність заощаджень і практично скасовує одну з функцій грошей.


Ситуацію можуть врятувати ринок нерухомості та депозити

- Для українців зниження споживання не є гарантією стабільності цін, — зазначає аналітик Максим Орищак. — Зазвичай причиною для зростання цін є зростаючий попит на продукцію, але цінники можуть підвищувати і через інші причини. Зараз через низький рівень ділової активності, зниження споживчої активності, потенційне погіршення ситуації у банківському секторі тощо. Економічна ситуація в країні не зможе поліпшуватися. При такому розкладі є ризик девальвації національної валюти і, відповідно, зростання цін.

Однак не все так погано, і врятувати ситуацію можуть ринок нерухомості та депозити. Саме через пандемію, коли люди витрачають менше грошей, а більше економлять, населення із середнім і високим рівнем доходу буде розміщувати кошти у банках і купувати нерухомість.

На мій погляд, незважаючи на низьку споживчу активність, різкої інфляції і девальвації найближчим часом чекати не доводиться. Мало того, 2021-го може з’явитися тренд на придбання дорогих товарів тривалого користування, оскільки у населення вийде збирати гроші швидше.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ


Джерело статті: “https://pogliad.ua/news/money/chi-ryatue-vid-bidnosti-vidmova-vid-pokupok-402015”

SOCIAL NETWORK
Иследования
Обзоры
Теги
Московский троллейбус под пятой Мурада Бениаминова Марат Галиуллин — похоже все. Чем живёт тюменский завод миллиардера Виктора Харитонина Долина жизни Алексея Бирюкова Попытка «Мираторга» номер пять Американец Виктор Бударин – хуже Цапков Тимофей Геннадьевич Кургин («Тимсон») Бизнес-лобби спикера Игоря Володина пошло ва-банк Бортников и Бастрыкин проконтролируют уголовное дело ОПГ депутатов Вихаревых Краснов Ясинов Обид Шаймиев Минтимер Щерба Анна Миклушевский Владимир Гудков Геннадий Жукова Дарья где промываются коррупционные деньги «Вентром» - завод-пустышка Марина Сечина обвинила Алексея Ананьева в рейдерстве Бастрыкин втихаря стал чешским бизнесменом ШАФРАНные контракты Тайчера «Саботажник» из РЖД Падальщик Сечин и конец «Будущего» Минца Криминальное прошлое Рината Ахметова. Справка МВД ч.2 верный сын Газпрома Михаил Сироткин Тайчер расправил плечи Министр связи и массовых коммуникаций Игорь Щеголев и \"мутные\" деньги клана Юсуфовых Шарапова Мария Коммуняке Анатолию Бифову пора ответить за хищение госкредита Почта Банк — отдельный кармашек в личной свинье-копилке любовника Наили Аскер-Заде Андрея Костина?
Поиск
О НАС
  • На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости, новости туризма и новости здравоохранения.

Бизнес-планы
Go to TOP