Loading...

Мамо, я в хустці: найцікавіше про цей традиційний український головний убір - Cтиль життя

В Україні хочуть започаткувати нове свято — Всесвітній день української хустки. Відзначати його планують щорічно 7 грудня. З цієї нагоди в соцмережах запустили флешмоб — дівчат і жінок просять фотографуватися у хустках і публікувати фото під хештегом #УкраїнськаХустка. Ідея сподобалася українкам — за кілька днів мережу заполонили сотні яскравих світлин. А що взагалі знаємо про цей головний убір?


Достеменно невідомо, коли наші прапрабабусі почали носити хустки. Етнологи кажуть, що хустки були наступницями обрусів і наміток (прямокутних шматків полотна, переважно білого кольору, які обв’язували довкола голови та шиї). Однак уже в XVII — XIX століттях хустки і намітки використовувалися паралельно.


Українські жінки носили різні хустки: ткані, вишиті, вовняні, крамні, які привозили з-за кордону, і мануфактурні, які доправляли з Росії. Носили українки також шовкові хустки, тканину на які привозили зі Сходу. Дорогі хустки були ознакою великих статків.


“Це був атрибут одягу, який мав прикрасити жінку, зробити її ефектнішою. Та насамперед хустка була головним убором, який захищав голову від холоду. Це її головне призначення, — розповідає "Експресу" етнографиня Галина Олійник. — У деяких регіонах їх пов’язували навіть поверх фартухів. Жінка, яка виходила на люди, могла бути обв’язана і сімома хустками. В’язали їх гострим кінцем донизу або як фартух”.


Хустку використовували в народних обрядах. Також вона слугувала певним символом.


“За народною традицією, хлопець, який знав, що буде одружуватися з дівчиною, міг подарувати їй хустку як “відкупне за колодку”, — пояснює етнографиня. — Дівчина давала вишиту хустку хлопцеві на заручинах — як обіцянку, що тепер вона (дівчина) належить лише йому. Також дівчина могла подарувати хустку хлопцеві, коли він йшов на війну. Це була свого роду обітниця, обіцянка того, що ця дівчина буде його вірно чекати. Якщо юнак гинув, то цією хусткою йому накривали очі.


У деяких регіонах у день весілля молода пов’язувала на шию молодому хустку, і він з нею ходив цілий вечір — це означало, що тепер чоловік належить їй. Також на весіллі хустку молодій пов’язувала свекруха, таким чином нібито відділяючи дівчину від її роду”.


Дехто вважає, що хустки носили лише одружені жінки. Утім це — міф. Етнографиня Галина Олійник каже: “Дівчата також їх одягали, особливо у холодну пору року. Відмінність у тому, що одружені жінки ніколи не знімали хустки, а навіть якщо знімали, то голова однаково залишалася покритою, наприклад очіпком. А дівчата могли зняти хустку і залишитися з непокритою головою”.


Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.


Читайте також про те, як давні українці зазирали у майбутнє у ніч на Андрія


Джерело статті: “https://expres.online/ctil-zhittya/mamo-ya-v-khusttsi-naytsikavishe-pro-tsey-traditsiyniy-ukrainskiy-golovniy-ubir”

SOCIAL NETWORK
Иследования
Обзоры
Теги
Поиск
О НАС
  • На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости, новости туризма и новости здравоохранения.

Бизнес-планы
Go to TOP