Loading...

Гострі Кути Бабиного Яру

Фото: EPA/UPG


Нагадаю, що більше чверть століття в незалежній Україні відбувається гостра дискусія з приводу інтерпретації подій, які відбулися в урочищі Бабин Яр у 1941-1942 роках, в тому щодо вшанування жертв нацистського терору.


Фактично, існують два непримиренні погляди на трагедію Бабиного Яру. З одного боку, окремі фундаменталістські єврейські організації наполягають, що у 1941-1942 роках у Бабиному Яру відбувся Голокост, а отже Україна і світова спільнота мають трактувати ці події як трагедію виключно єврейського народу, а отже концепція вшанування пам’яті жертв має віддзеркалювати історію Голокосту.


Але існує інше бачення цієї трагедії. Оскільки у Бабиному Яру від рук німецьких окупантів загинули не тільки євреї, але й роми, українці, представники інших національностей, не можна цю трагедію трактувати виключно як Голокост, а пам’ять про жертви має віддзеркалювати багатонаціональний характер цього страшного злочину.


Власне, тільки тому, що до цього часу не має консенсусу у цьому питанні існують два проекти вшанування жертв Бабиного Яру. Так званий «громадський» проект Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр», який, в основному фінансується московськими олігархами, і державний — Комплексна меморіалізація Бабиного Яру, який здійснюється за підтримки українського уряду та Інституту історії України.


Від того який проект буде реалізований значною мірою залежатиме як українці і міжнародна спільнота сприйматимуть одну з найбільших трагедій людства, яку зберігає українська земля Бабиного Яру.


Первый этап отбора на проект мемориального центра "Бабий Яр" прошли 10 претендентов


Існує також українській вимір цієї проблеми. У зв’язку із масованою комуністичною пропагандою, усталеними радянськими стереотипами українська влада багато років поспіль не могла офіційно визнати, що у Бабиному Яру свій останній притулок знайшли українські націоналісти, зокрема учасники Похідних Груп ОУН і Олена Теліга.


Яскравою ілюстрацією стала епопея із встановленням пам’ятника Олені Телізі у Бабиному Яру. Обіцянки його встановити почалися у лютому 1992 року і тривали до лютого 2017 року, коли, врешті-решт, у Бабиному яру з’явився пам’ятник відомій поетесі і визначній діячці ОУН.


Як учасник і свідок цієї епопеї добре пам’ятаю усі «аргументи», які використовувала влада, щоб пам’ятника не було: «не на часі», «не треба провокувати Москву», «неоднозначна подія», «люди не зрозуміють» і найцинічніший – «давайте встановимо пам’ятник Олені Телізі як поетесі, але не згадуватимемо про ОУН».


Пам’ятник Олені Телізі і борцям за волю України з’явився уже після Революції гідності і став важливим кроком на шляху відновлення історичної справедливості щодо українських жертв Бабиного Яру.


Однак і до цього спрацьовують рецидиви минулого. Пригадайте виступ у Верховній Раді України президента держави Ізраїль Реувена Рівліна з нагоди 75 річниці трагедії Бабиного Яру. Високий гість з найвищою трибуни нашої країни звинуватив українців, зокрема учасників підпілля ОУН у всіх можливих «злочинах», натомість депутати і урядовці, фактично, не відреагували на це. Більше того, стоячи йому аплодували.


У цьому зв’язку заяви президента України В. Зеленського і прем’єр-міністра держави Ізраїль Беньяміна Нетаньягу стовно трагедії Бабиного Яру могли підлити масла у вогонь, або, навпаки, стати такими, які відповідають інтересам України та Ізраїлю.


Із виступу В. Зеленського стало зрозумілим, що українська сторона пам’ятає і гідно шанує усіх жертв Бабиного Яру без огляду на їхню національність чи політичні переконання. Беньямін Нетаньягу, принаймні, не заперечив таке сприйняття Україною трагедії Бабиного Яру.


Не думаю, що заяви Зеленського і Натаньягу одразу ж згладять усі гострі кути довкола суперечок про Бабин Яр. Але треба віддати належне одному і другому, загострювати ці кути керівники двох країн не мають наміру. І це надає оптимізму.


Зеленский призвал Израиль признать Голодомор геноцидом украинского народа


Джерело статті: “https://ukr.lb.ua/blog/bogdan_chervak/435456_gostri_kuti_babinogo_yaru.html”

SOCIAL NETWORK
Иследования
Обзоры
Теги
Поиск
О НАС
  • На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости, новости туризма и новости здравоохранения.

Бизнес-планы
Go to TOP