Loading...

Кабмін затвердив новий український правопис. Що зміниться?


 • Марія ЛЄХОВА
 • 24
Кабмін затвердив новий український правопис. Що зміниться?
фото:Lойер

Кабінет міністрів затвердив нову редакцію українського правопису. Відповідну постанову ухвалили у середу, 22 травня, на засіданні уряду.

Рішення про оновлення редакції правопису було ухвалено «з метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм». Більшість змін стосується слів іноземного походження – змінюється варіативність їхнього відтворення українською.

Таким чином втрачає чинність пункт 1 постанови Кабміну від 1992 року щодо українського правопису. Нова редакція українського правопису вступить у дію з моменту офіційної публікації.

Ознайомитися зі змістом проекту українського правопису можна ТУТ.

Доктор філологічних наук, професор Олександр Пономарів перелічив, що пропонує нова редакція:

 • Іменники третьої відміни, що закінчуються на -ть із попереднім приголосним, а також іменники кров, любов, осінь, сіль, Русь, Білорусь у родовому відмінку однини мають закінчення -і або -и: безкрайності і безкрайности, меншості і меншости, свіжості і свіжости тощо.
 • Слово пів у розумінні половина тепер писатимемо окремо: пів віку, пів дороги, пів яблука. Цим установлено одне правило написання замість трьох (разом, через дефіс і з апострофом).
 • В антропонімах літеру g передавати через ґ, а h через г. Тут маємо так само подвійне написання: Вергілій Гарсія, Гегель, Гете, Гуллівер, Ґарсія, Геґель, Ґете, Ґуллівер і под.
 • У словах грецького походження th у переважній більшості випадків передаємо літерою т: антологія, бібліотека, естетика, математика, ритм, тромб, Прометей, Текля, Тесей, Бористен, Термопіли й под. Там, де під впливом російської мови цей звук позначений літерою ф, можна писати: анафема і анатема, дифірамб і дитирамб, ефір і етер, кафедра і катедра, міф і міт, Афіни і Атени, Голгофа і Голгота тощо.
 • У запозиченнях із грецької та латинської мов — подвійне написання: аудиторія і авдиторія, аудієнція і авдієнція, лауреат і лавреат, пауза і павза, фауна і фавна.
 • Уникаючи подвійної йотації, пишемо фоє, Гоя, Мая замість фойє, Гойя, Майя й под.
 • Нарешті виправлено помилку в написанні слова проєкт (із похідними), як об’єкт, суб’єкт, траєкторія замість теперішнього невмотивованого проект.
 • Ім’я Ігор як іменник м’якої групи в кличному відмінку має закінчення -ю: Ігорю! (як кобзарю!, лікарю!), а не поширене досі неправильне Ігоре!
 • Слово священик тепер писатиметься з двома літерами н — священник.
 • Затверджено правила утворення фемінітивів — за допомогою суфіксів -к, -иц(я), -ин(я) та -ес. Наприклад, авторка, дизайнерка, директорка, редакторка.Джерело статті: “https://vn.20minut.ua/Osvita/kabmin-zatverdiv-noviy-ukrayinskiy-pravopis-scho-zminitsya-10876779.html”

SOCIAL NETWORK
Иследования
Обзоры
Теги
Поиск
О НАС
 • На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости, новости туризма и новости здравоохранения.

Бизнес-планы
Go to TOP