Loading...

Страшний сон Юлії Тимошенко: тотальна приватизація в Грузії


В умовах, коли в Україні держава – в особі мандрівного мішка обіцянок і за сумісництвом прем’єр-міністра – перебирає на себе усе більше прав і обов’язків, боїться продавати заводи, «бо криза і дешево» доречно буде поговорити про те, як грузини приватизують державне майно. Цей текст — друга частина екскурсії ZaUA.org грузинським реформаторським досвідом. Першу частину — про грузинську податкову систему читайте тут.

Головне, що вражає – це підходи до приватизації. Якраз зараз – у розпал, по суті, кризи – в країні активно триває приватизаційна кампанія. Ба більше, президент Михайло Саакашвілі навіть звільнив попередніх очільників процесу за те, що надто повільно позбувалися майна.
Звісно, скептики і опозиційні політики кричать: ґвалт, розпродують країну за безцінь. Та, на відміну від України, в Грузії собака гавкає, а караван іде. Підхід інший: нам надто дорого утримувати зайві активи на балансі уряду — $85 млн. на рік (вся дохідна частина бюджету — $3,5 млрд.)
За даними тамтешньої статистики, з 1440 державних компаній прибуткові – лише 318.
До речі, згідно з грузинськими законами, Агентство з управління державною власністю фінансується виключно за рахунок 15% дивідендів, що їх сплачують за підсумками року прибуткові держкомпанії. Втім, реально щось приносить до казни лише залізниця (95% всіх прибутків прибуткових держпідприємств).
Відтак від решти треба позбутися будь-якою ціною.
«Жах» №1: Земля – товар
На відміну від української приватизації, гроші від якої йдуть в спільну бездонну бочку «покриття дефіциту бюджету», в Грузії законодавчо прописано, що виручені від продажу держмайна кошти мають бути направлені на розвиток малого бізнесу, створення робочих місць на виробництві.
Крім того, частина цих грошей йде безпосередньо на організацію приватизаційних процедур. А також на «надзвичайні» заходи на розсуд президента.
Звісно, на думку одразу спадає наш Стабілізаційний фонд, в якому «надзвичайними» стали і хокейні майданчики, і закупівля шкільних автобусів й інші «справи державної ваги». У Грузії ж перші гроші від «нової» приватизації спрямовували на армію, оновлення енергосистеми і ремонт доріг.
Для українського вуха може звучати шоком те, що приватизують.
З молотка на рівних ідуть металургійні заводи й лікарні, автомобільні дороги і науково-дослідні інститути. З 1996 року (!!!) тут вільно продається земля сільськогосподарського призначення, а з 1998 р. – жоден з об’єктів держвласності не продається без несільськогосподарської ділянки під ним.

Читати далі..SOCIAL NETWORK
Иследования
Обзоры
Теги
Поиск
О НАС
  • На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости, новости туризма и новости здравоохранения.

Бизнес-планы
Go to TOP